Excel návody

Kontingenční tabulky 1

Spousta lidí při vyslovení magického spojení – kontingenční tabulka (KT) – má hrůzu před očima. Vždy toto téma odsouvají na poslední hodiny doučování nebo výuky. Přitom to opravdu není těžké.

Není se čeho bát, základy pochopí každý. 

Při vytváření KT si vlastně budeme jen “hrát”.

Co to vlastně vůbec je?

Kontingenční tabulka (Pivot) nám zobrazuje data v závislosti na tom, jak si ji nastavíme. Používáme ji, když potřebujeme např. vyfiltrovat data na základě výběru. Pomůže nám se zorientovat v množství vstupních dat a zobrazí nám jednodušší přehled.

Jednoduchou tabulku můžete mít hotovou i do 5 sec!

Jak na to?

Nejlépe si to ukážeme na jednoduchém příkladě.

Stáhněte si ho zde:

Download “Kontingenční tabulky 1” KT_pes.xlsx – Staženo 434 × – 11 KB

V praxi se může jednat o velmi dlouhý seznam, ze kterého bude chtít např. náš šéf zjistit určité data.

Pomůže nám kontingenční tabulka (KT).

 

ÚKOL 1 – Zjistěte celkovou cenu psů (pohlaví pes) – za kolik Kč dohromady byli pořízeni? Zjistěte kolik Kč stál nejdražší pes.

Postup:

1. Vyberu si a označím celou (včetně nadpisů) tabulku dat na listě DATA.

KT_1_001

2. Zvolím záložku Vložit – Kontingenční tabulku.

KT_1_002

3. Zvolím umístění sestavy Kontingenční tabulky – Nový list. (Nový list je lepší, aspoň budete mít přehled, kde se co děje).

KT_1_003

4. V levém horním rohu mám nyní připravený náznak KT. Po pravé straně vidím Seznam polí KT, který budu přidávat do sestavy.

KT_1_004

5. V zadání bylo – Zjistěte celkovou cenu psů (pohlaví pes) – jedná se o základní kritérim (filtr sestavy), který se musí nastavit.

V pravé části programu vyberu (začmrknu) Pohlaví a přesunu jej dolů – do oblasti Filtr sestavy. Nyní se nám na listě zobrazují obě pohlaví. Pro změnu využiji buňku B2 – zadám “Pes”.

KT_1_005

6. Protože chci znát jména psů odpovídající zadaní, v pravé části programu vyberu (začmrknu) Jméno a přesunu jej dolů – do oblasti Popisky řádků. (Tip: přidejte v pravé části programu i Plemeno a přesunu jej dolů – do oblasti Popisky řádků. Získáte tak přehled i o plemenech).

KT_1_006

7. Potřebujeme znát celkovou pořizovací cenu, proto: V pravé části programu vyberu (začmrknu) Pořizovací cena a přesunu jej dolů – do oblasti Hodnoty. Hotovo. Vidíme Součet z Pořizovacá cena. Nyní máme splňenou polovinu úkolu.

8. Kolik Kč stojí nejdražší pes? Stačí pouze znovu provést krok 7. V pravé části programu vyberu (začmrknu) opět Cena a přesunu jej dolů – do oblasti Hodnoty. V oblasti Hodnoty je potřeba najet myší na nyní vytvořenou “Cenu”, použít levé tl. myši – Nastavení polí hodnot… V záložce Souhr dat vyberu Maximum.

KT_1_007a KT_1_007b

KT_1_007c

9. Gratuluji, máte vytvořenou kontingenční tabulku!

Přejít na ÚKOL 2.

 

TIP: Nezvládli jste tuto tabulku? Zkuste si znovu přečíst tuto stránku.

 

 

Byl pro Vás tento článek užitečný?

Sdílejte jej!

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *